Açık Alan Teknolojisi

Açık Alan Teknolojisi (Open Space Technology)

Açık Alan Teknolojisi, grupların kendi kendine organize olmaları prensibine göre işleyen, hiyerarşik olmayan ve konunun paydaşlarını eşit katılıma davet eden, bireyin ve toplulukların bilgeliğine ve kendileri için en iyi çözümü

“eksperlerin” müdahalesi olmadan üretebileceklerine inanan, en kompleks sorunlara dahi çok kısa sürelerde pratik çözümler üretilmesini mümkün kılan katılımcı, demokratik ve çoğulcu bir toplantı metodudur. Aynı zamanda insanın hayatında sınırsız olasılıklara yer açan, insanın idealleri ve değerleri için sorumluluk alma bilincini ve girişimcilik ruhunu geliştiren ve insanı özgürleştiren bir yaşam felsefesidir.  Kurum, topluluk ve toplumları oluşturan bireylerin kendilerine göre önemli olan konuları, problemleri, eksiklikleri gündeme getirme; duygu, heyecan ve kaygılarını ortaya koyma; birbirleriyle paylaşma, birbirlerinden öğrenme ve mümkünse birlikte sorumluluk alarak çözümler yaratmaları konusunda kullanılan, en etkili yöntemlerden biridir.

Uygulamaya dair

conversation circle 5 ila 2000 kişiden oluşan topluluklarla uygulanabilen Açık Alan, genellikle yarım gün ila 2,5 günlük zaman dilimlerinde uygulanabilir. Grubun ihtiyacına göre bu zaman dilimi daha da büyük olabilir.

Açık Alan toplantılarında, katılımcılar stratejik öneme sahip temel bir tema/soru etrafında, gündemi tamamen kendilerinin kararlaştırdıkları paralel atölyeler ve çalışma alt grupları düzenlerler. Bir Açık Alan toplantısının akışı kısaca şöyle özetlenebilir:

–  Açılış: Sponsorun (toplantıya davet eden taraf) toplantının amacını da açıklayan hoş geldiniz konuşması (5-10 dakika)

–  Metodolojinin (Açık Alan Teknolojisi) nasıl uygulanacağının kolaylaştırıcı tarafından açıklanması (10-15 dakika)

– Daha önce kolaylaştırıcı ve sponsor tarafından birlikte belirlenmiş olan temel soru/konu çerçevesinde katılımcıların çalışmak istediği konuların belirlenerek toplantı gündeminin oluşturulması (20-30 dakika)

– Pazar yeri: Katılımcıların hep birlikte oluşturdukları gündem duvarından katılmak istedikleri çalışma gruplarının belirlemeleri (10-15 dakika)

–  Çalışma alt grupları (toplantının süresine göre değişir)

–  Eylem Planlaması (toplantının amacına göre tercih edilirse, yarım gün)

– Kapanış (grubun büyüklüğüne göre, 30 dakika – 2 saat)

Açık Alan Teknolojisi 20 yılı aşkın süredir pek çok farklı ülke, kültür, kurum ve toplulukta başarıyla uygulanmıştır. Bu kurum ve topluluklara, stratejik planlama yapan şirketler, toprak kullanımı konusunda birlikte çalışan hükümetler ve kabileler, Olimpiyatlar için saha düzenlemesi yapan mimarlar, yeni bir yazılım geliştiren IT firmaları, savaş sonrası yaralarını sarmaya çalışan toplumlar, barış çalışmaları yapan STK’lar ve okul yönetiminde paydaş olan ilkokul öğrencileri gibi pek çok farklı grup örnek gösterilebilir.

Ne zaman ve neden?

Açık Alan en iyi, uğraşılan meselenin karmaşık, katılan kişi ve ele alınan fikirlerin çeşitli, sonuç almaya yönelik tutkunun ve çatışma potansiyelinin yüksek olduğu durumlarda işler.

Hangi sonuçlar beklenebilir?

deep conversation– Katılımcılar açısından EN önemli olan konuların tümü masaya yatırılacaktır.

– Konuyla ilgili tüm paydaşların katılımı sağlanacaktır.

– Her bir konu eyleme yönelik inisiyatif almaya istekli katılımcılar tarafından ele alınacaktır.

– Bir ya da iki gün gibi kısa bir süre içerisinde, bütün önemli fikirler, tartışmalar, veriler, yorumlar, sonuçlar, ilerideki çalışmalara yönelik sorular ve acil eylem gerektiren planların hepsi, kapsayıcı bir raporda toplanacaktır. Bu rapor, toplantı sonunda, katılımcılara birer kopyası verilmek üzere hazır olacaktır.

– Grubun öncelikleri belirlenecek ve eylem planı yapılmış olacaktır. (Genelde iki ya da üç günlük toplantılarda)

AÇIK ALAN TEKNOLOJİSİ’NİN UYGULAMASI İÇİN DÜŞÜNÜLMESİ GEREKEN KONULAR

Uygulama Öncesi

Sponsorla Ön Görüşme

Kolaylaştırıcı ve sponsor (toplantıyı organize eden, ev sahipliği yapan taraf) uygulamayla ilgili konuları ve koşulları konuşmak üzere bir araya gelir. Bunlar, toplantının amacı ve beklenilen sonuçlar hakkında netleşilmesi ve buna dayanarak toplantı temasının/sorusunun (örnek: Önümüzdeki 3 yıl boyunca Greenpeace Akdeniz’in stratejik öncelikleri ne olmalıdır?) belirlenmesi, uygulamaya uygun olan toplantı mekânının ve sürenin belirlenmesidir.

Davet

Toplantının amacı ve ana teması, lojistik detaylar (mekan, zaman, süre) belirlendikten sonra sponsor kolaylaştırıcının da desteğiyle bir davet hazırlar ve bunu konunun/oluşumun paydaşlarına[*] iletir.

Mekan/Toplantı Düzeni

Toplantının yapılacağı mekân tüm katılımcıların daire olarak rahatça oturabilecekleri ve gündem duvarının oluşturulabileceği bir ana mekân ve alt gruplarının çalışabilecekleri alanlardan (ki ana mekân da bu alt çalışma gruplarını ağırlayacak şekilde tasarlanabilir) oluşur.

Zaman ve Süre

Toplantının ne zaman olacağına sponsor katılımcıları da göz önünde bulundurarak karar verir. Toplantının süresi ise tamamen toplantının amacına göre belirlenir. Bir günlük toplantılar bir konu hakkında derinlemesine ve tatminkâr diyalogları mümkün kılarken, iki ya da iki buçuk günlük toplantılarda bir konuyla ilgili olarak önceliklerin belirlenmesi ve eylem planının yapılması mümkün olacaktır.

Gerekli Malzemeler

Kağıt, marker, flip chart , post-it, mikrofon (tercih edilirse), bilgisayarlar (toplantı sonunda hazır olacak rapor, her alt gruptan gelen küçük raporlardan oluşacaktır. Bu raporlar toplantı devam ederken elektronik ortama aktarılır. Ortalama her 15 kişi için bir bilgisayar tercih edilir), yazıcı

Ve…

Açık Alan Teknolojisi alışılmışın çok dışında, hiyerarşi, kontrol ve gücün yerine davet, açıklık ve katılımcılık ilkelerini yerleştiren bir metodoloji/felsefedir. Alışılmışın dışında, yaratıcı ve gerçek çözümler arayanlara tavsiye edilir.

Uygulama Sonrası

Toplantı esnasında olup bitenler, konuşulan konular, alınan kararlar toplantı sonunda hazır olacak bir raporda toplanarak katılımcılara verilir.

Açık Alan Teknolojisi’nin uygulama sürecinde ortaya çıkan önceliklerin ve eylem planının takibi ve uygulanması sorumlulukları bunları belirleyen kişi ve gruplara aittir.

Sponsor dilerse, kolaylaştırıcı ile uygulama sonrası bir değerlendirme toplantısı yapabilir.


[*] Toplantıya oluşumun ya da kurumun dışından ama konuya ilgisi ve katkısı olabileceği düşünülen kişiler de davet edilebilir.

Reklamlar

One thought on “Açık Alan Teknolojisi

  1. Geri bildirim: ChangemakerXchange – Anlatılmaz yaşanır | Eşya Kütüphanesi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s